Годишњица пробоја јасеновачког логора

Објављено: 23. април 2015. у 21:53

1Прије тачно седамдесет година, 22. априла 1945. године, заточеници страшног усташког логора смрти у Јасеновцу извршили су пробој из њега, у нади да ће побјећи од сигурне смрти која их је у њему чекала. Само један мали број је успио у томе – десетина! Остали су завршили тамо гдје и хиљаде и хиљаде  страдалника и Мученика Јасеновачких – у гробницама Доње Градине, Јасеновца и околних мјеста.

Због сјећања на тај дан, а у славу и част свих невино пострадалих Мученика Јасеновачких, у манастиру Светог Јована Крститеља у Јасеновцу Његова Светост, Патријарх Српски Иринеј и двадесет Архијереја наше Свете Цркве служили су Божанствену Литургију уз присуство и учешће великог броја вјерних са свих крајева српске земље. Свјатјејшем Патријарху саслуживали су Митрополит црногорско-приморски Амфилохије, Митрополит загребачко-љубљански Порфирије и Преосвећена Господа Епископи канадски Георгије, бачки Иринеј, британско-скандинавски Доситеј, осјечко-пољски и барањски Лукијан, врањски Пахомије, шумадијски Јован, далматински Фотије, захумско-херцеговачки Григорије, бихаћко-петровачки Атанасије, горњокарловачки Герасим, рашко-призренски Теодосије, крушевачки Давид, славонски Јован, аустријско-швајцарски Андреј, средњоевропски Сергије, тимочки Иларион, умировљени захумско-херцеговачки Атанасије и jегарски Јероним.

Архијерејима су саслужили и Архимандрити Методије (Цетињски манастир), Козма (манастир Буково) и Варнава (манастир Трескавац) и још неколико свештеника из разних Епархија наше Цркве.

Након Литургије, у 13. часова на једној од гробница код јасеновчког спомен обиљежја, обављено је резање славског колача у славу и част Мученика Јасеновачких.

У поподненим часовима, Епископ славонски Господин Јован, у пратњи двојице Архимандрита Варнаве и Методија, посјето је поља – гробнице у Доњој Градини, а затим и средњовјековни манастир Моштаницу у подножју Козаре. Након краћег разговора са игуманом овог манастира Василијем, дан се привео крају у сједишту Епископа славонских у Пакрацу одакле смо се разишли по својим домовима и крајевима благодарећи Богу на оваквом дану!

Љ. К.

Објављено: 23. април 2015. у 21:53