Празник Успенија Пресвете Богородице-Велика Госпојина у Манастиру Трескавцу

Објављено: 28. август 2014. у 20:43

IMG_3711 (Medium)Славопој Богу без престанка, спајање неба и земље, освећење простора и времена и континуитету светотајинског живота, заједница у јединству вјере и љубави, у којој су многи Једно Тијело – Тијело Христово. Ово су најбитније карактеристике једне живе светотајинске обитељске заједнице у једном православном Манастиру. То на најбољи начин показује и свједочи и свечана прослава празника Успенија Мајке Божије у Светоархангелској обитељи манастира Трескавца. На празник Успенија Пресвете Богородице у манастир Трескавац сабрали су се поклоници ове Свете обитељи да заједно са својим духовником, намјесником манастира протосинђелом Варнавом прославе овај велики празник свеноћним бденијем и Светом Литургијом. Свеноћно бденије, са почетком у 22 часа и Свету Литургију у јутарњим часовима служио је протосинђел Варнава. У току Свете Литургије велики број вјерника причестио се Тијелом и крвљу Сина Божијег, примивши Га у Себе и сјединивши се са Њим.

У току Литургије вјерницима се обратио Отац Варнава који их је поучио о величини празника којег данас прослављамо, подстичући их да умножавају молитве Пресветој Богородици, молећи њену заштиту, њено заступништво и посредништвом за нас пред Својим Сином, Спаситељем свијета. Ово свеноћно бденије и ова дивна служба само су мали дио жртве и подвига који треба да поднесемо у славу и част Оне која је родила Спаситеља свих нас. „Пјевајући једну од стихира на свеноћном бденију, наједанпут сам осјетио браћо и сестре, топли мајчински загрљај којим нас је загрлила Пресвета Богородице и смјестила у своје крило, рекао бих исто онако, као што је загрлила и на крило смјестила Несмјестивог Сина свог, Господа Христа….“ – нагласио је између осталог Отац Варнава.

Пресвета Богородице спаси нас!

Предраг Вујић, вјероучитељ

Објављено: 28. август 2014. у 20:43