Успеније Пресвете Богородице у Манастиру Трескавцу

Објављено: 28. август 2015. у 14:57

????????????????????????????????????Јединствени мир изражен у непрестаном славопоју Богу, континуитет светотајинског живота, заједница у јединству вјере и љубави, у којој су многи Једно Тијело, показују да Литургијска заједница своје коријене има не у овоме свијету, него у Царству Небеском. Жива Евхаристијска заједница која је конституисао Дух Свети у Светоархангелској обитељи мaнастира Трескавца, славословећи Бога без престанка и сабирајући се непрестано око Христа, показује да је њен коријен и њен идентитет у Царству Небеском. А шта је Царство Небеско, него ли славопој Богу без престанка и непрестано причешћивање Христом. И мало стадо манастира Трескавац, оставивши све овоземаљске бриге, окупило се под сводове ове свете обитељи да, свеноћном молитвом, прославе Пресвету Богородицу, која је родила Онога, „Који нам је показао свјетлост“.

На празник Успенија Пресвете Богородице у манастир Трескавац сабрали су се поклоници ове Свете обитељи да саборно и свечано прославе овај велики празник свеноћним бденијем и Светом Литургијом. Свеноћним бденијем началствовао је високопреподобни архимандрит Варнава, намјесник манастира Трескавац. У току вечерњег богослужења, саслуживали су му протонамјесник Дејан Зељкић, парох рибнички и јереј Срђан Рољић (епархија бањалучка). Свету Литургију у јутарњим часовима служили су архимандрит Варнава и јереј Срђан Рољић. У току Свете Литургије готово сви  вјерници причестили су се Тијелом и крвљу Сина Божијег, примивши Га у Себе и сјединивши се са Њим. У току Литургије, окупљеном вјерном народу, обратио се архимандрит Варнава, рекавши да је неизмјерно радостан што смо и ми вечерас, попут првобитних хришћана читаву ноћ пробдјели у молитви, прослављајући радосним пјесмама Васкрслог Христа и Његову мајку Пресвету Богородицу. „Нека Вас Господ, молитвама Његове мајке, Пресвете Богородице, благослови и да Вам снаге да и даље истрајете на путу Царства Божијег“ – поручио је отац Варнава окупљеном народу Божијем.

ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ СПАСИ НАС!

Предраг Вујић, вјероучитељ

Објављено: 28. август 2015. у 14:57